Komody do ložnice

Ložnice je ve své podstatě předurčena ke dvěma hlavním úlohám – jednak má poskytovat místo ke spaní, jednak má sloužit k ukládání oblečení a věcí. Nyní ale pomineme postel a přesuneme se rovnou ke zhodnocení komod do ložnice, které jsou nutné pro efektivní skladování oblečení. Nikdo nechce chodit do práce nebo jednoduše mezi lidi ve zmačkaných věcech, které vypadají, jako kdyby je už někdo přežvýkal.

Oblečení a další věci, jako jsou kapesníky, utěrky nebo třeba ložní povlečení, je třeba mít někde dobře uložené, protože nejenom, že to potom hloupě vypadá, ale zároveň si tím vy sami přiděláváte práci, protože musíte dané oblečení či věci žehlit dvakrát. A to všechno jenom proto, že nemáte dobře vybrané skříně do ložnice, které by vás podobných problémů zbavily.

Při výběru komod do ložnice byste měli zauvažovat, co kam hodláte dát, jaký způsob ukládání vám vyhovuje a dále také to, jaké vlastně máte oblečení. Jinak se totiž musí ukládat košile a jinak polotričko, aby bylo dosaženo kýženého efektu.

Komody na oblečení

Komody do ložnice mohou být vysoké, nízké, široké, úzké, malo či hodně hluboké, mohou být vyvedené v dubu, buku nebo hrušce. Pro pohodlné ukládání oblečení hrají zásadní roli rozměry takové komody a dále to, jakým způsobem je možné oblečení do ní dávat.

Jelikož rozměry komody nejsou závislé jenom na vašem rozmaru, ale také na tom, jak se vám do ložnice vejdou, lepší bude zhodnotit způsoby uložení. V případě, že máte velký počet košil, společenských kalhot, popřípadě šatů či jiného společenského oblečení, které nelze jenom tak složit, určitě budete potřebovat komodu v podobě velké šatní skříně, kam půjde toto oblečení pověsit.

Pokud máte vícero oblečení na skládání, lepší volbou jsou komody se šuplíky nebo komody s poličkami. U poliček i šuplíků si dávejte pozor nejen na jejich hloubku, ale také šířku, protože některé mohou disponovat natolik špatnými rozměry, že dva komínky oblečení vedle sebe nedáte, ale jeden bude mít zbytečně moc místa. Další komody do ložnice, jako je noční stolek nebo třeba knihovna mohou mít jakékoliv rozměry, které se vám do ložnice vejdou.

Komoda dub

Dubové dřevo disponuje dlouhou životností, výraznou tvrdostí a také příjemným vzhledem a strukturou. Barevně bývá dub spíše světlejšího charakteru, ale škála barev je i v tomto ohledu poněkud pestřejší, můžete se totiž setkat i s dubovým dřevem zbarveným do červena, do žluta nebo do běla. A k dispozici jsou i další odstíny.

Dubové dřevo je zkrátka velmi žádaným artiklem, ponejvíce v podobě komod nebo skříní, které slouží svému praktickému účelu. Skříně nebo komody z dubu jsou poměrně snadno rozpoznatelné, bývají v módních barevných kreacích a obzvlášť ve světlém provedení na nich vyniká struktura dřeva.

Pro své vlastnosti je ale dubové dřevo užívané i na výrobu dalších věcí do domácnosti, jako jsou například kuchyňsko stoly, židle, lavice do chodby, psací stoly nebo konferenční stolky. Ať už tyto kusy nábytku nebo klasické komody z dubu se dají totiž velmi snadno zkombinovat s dalšími kousky nábytku.

Podoby dubových komod

Jak již bylo řečeno, dubové dřevo je velmi odolné, takže na něm nejsou vidět rýhy a ani do něj snadno neuděláte žádné dolíky. Tato úžasná schopnost dubového dřeva jej umisťuje na pomyslný žebříček v oblíbenosti. A to v jakékoliv podobě.

Komody z dubu jsou žádané, a jelikož lze dřevo jistým způsobem upravit a dovést do jiného barevného standardu, dá se dubová komoda přidat do interiéru naprosto kdykoliv, protože bude barevně ladit ke zbytku vašeho zařízení. Taková komoda může u vás doma vystupovat jako klasická velká šatní skříň, uložená v ložnici nebo chodbě či komoře, nebo jako malý noční stolek. Ačkoliv jsou tyto kusy nábytku praktické, příliš vaše oko nepotěší, na rozdíl například od komod v podobě knihoven nebo skříněk do obývacího pokoje či příborníku do kuchyně.

Všechny tyto podoby na sebe může dubové dřevo vzít. Příjemně potom doladí interiér vašeho pokoje, ať už se rozhodnete ho instalovat do kterékoliv místnosti v domě.

Komoda ořech

Ořechy jsou obecně plné proteinů a tuků, které prospívají zdraví a pomáhají zůstat fit. Ořešáky nám kromě svých plodů ale mohou nabídnout i další aspekt a to svůj život v podobě nádherně vykresleného ořechového dřeva.

Ořechové dřevo je charakteristické svým zbarvením, bývá mírně do červena a je tmavší, než třeba dřevo dubové. To je sice poměrně odolnější, než ořechové dřevo, ale dalo by se říct, že i přes tento drobný detail, je ořechové dřevo velmi ceněné. Důvodem, pro tuto oblibu je totiž jeho typická struktura dřeva, která ze dřeva zřetelně vystupuje. Kresba ořechového dřeva je velmi nádherná, klikatí se, žádná není nikdy stejná, vždycky je originální. A právě proto jsou komody z ořechu tak žádané.

Ořechové dřevo vynikne spíše na menších komodách, které se hodí svou velikostí například do obývacího pokoje nebo do kuchyně jako příborník. Můžete si samozřejmě pořídit i velké neforemné almary do ložnice z ořechového dřeva, ale na takhle velkém prostoru se kreativní vzezření dřeva ořešáku může ztratit, co je věčná škoda.

Ořechové dřevo a jeho struktura

Přírodní ořechové dřevo může na komodě působit jakýmsi atypickým dojmem, protože jeho kresba není nijak pravidelně uspořádaná. Tím se ale ořechový nábytek a komody zvlášť vyčleňují od těch ostatních. Lze samozřejmě ale volit i nábytek, který je jistým způsobem „čistý“ a „upravený“, jehož dřevo bylo voleno s větším rozmyslem a struktura byla vybírána tak, aby se vzájemně doplňovala na jednotlivých kouscích komody, jako jsou dvířka, šuplíky, poličky, apod.

Protože je ořechové dřevo a tedy i komody z něj poněkud tmavšího vzezření, bývá často doplňováno v kombinaci s jinými dalšími barvami. Obvykle to ale nebývá další dřevo, které by kazilo ořechovou komodu, ale například bíle olištovaná dvířka nebo šuplíky. Kontrast těchto barev je opravdu výrazný, ale nijak nepatřičný, proto je to dobrou volbou do interiéru, který je sám o sobě spíše tmavší a ořechové dřevo, byť je krásné, by ho ještě ztemňovalo.

Komody bílé

„Bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila…“ Stejně jako se bílá barva líbí včelím medvídkům, v interiéru je vítaný a kreativní doplněk. Obecně vzato je bílá považovaná za znak neposkvrněnosti, čistoty a nevinnosti, zato v interiéru spíše znázorňuje kreativitu a luxus. Z praktického hlediska totiž není příliš žádanou barvou, neboť na bílém nábytku, koberci nebo stěně jsou nejvíce vidět nečistoty, fleky nebo drobky a podobné projevy špíny. Bohužel se ve většině případů jedná o důsledek každodenního fungování, kterému se zkrátka nevyhneme.

Na základě této charakteristiky si lidé příliš často bílou barvu nevolí, raději utíkají do barev nebo různých míchaných variací, ve kterých se podobné problémy často opticky ztratí. To je ale věčná škoda, neboť bílá barva, když je správně opečovávaná, dokáže poskytnout mnohem více, než jenom například úložný prostor. Bílý nábytek je vzdušný, na pohled lehký a luxusní, dokáže prozářit obzvlášť menší místnosti nebo prostor, do kterého nedopadá tolik denního světla. Bílé komody toto zvládají ještě s plněním své hlavní úlohy a to poskytování úložného prostoru či místa na odkládání.

Čistě bílá nebo kombinace?

Toto je asi základní otázka, kterou byste si měli položit v případě, že uvažujete nad bílým nábytkem. V podstatě jde o to, jak vypadá váš dosavadní interiér, či jakou novou podobu mu chcete novou komodou dát. Jestliže totiž máte bílé stěny, bílý koberec a chcete si ještě pořídit bílou komodu, potom bude váš interiér vypadat jako byt ledové královny. A to není vždycky výhra. Bílá je sice krásná barva nebarva, ale přesto je potřeba ji kombinovat alespoň do určité míry s něčím dalším.

Čistě bílé komody tak vyniknou na barevně i třeba jemně zvoleném pozadí, se kterým nebudou splývat. Potom by totiž jejich pořizování ztrácelo z estetického hlediska smysl. Pokud ale disponuje váš byt bílými stěnami a měnit to nechcete, bude lepší vybírat bílou komodu ve variaci s další barvou nebo například světlým dřevem. Tato osvědčená kombinace zajímavě doplní pokoj a přitom ukáže všem, že v stěny vám opravdu stojí komoda a ne jenom nějaký bílý stín, který splývá se stejně zbarvenou zdí.

Bílá komoda převážně praktického charakteru

Za převážně praktické komody jsou považovány ty skříně, které slouží především k ukládání věcí, jako je například oblečení, ložní prádlo, ale také dokumenty nebo elektronika. Praktičnost je v těchto případech měřena tím, čím častěji do dané skříně chodíte. A to znamená, že ji také mnohem rychleji opotřebováváte.

Pokud volíte pro takto často využívanou komodu bílý oblek, potom byste měli zohlednit pár dalších drobností, abyste za chvíli nebyli zklamaní zešednutím bílé barvy nebo jinými známkami opotřebení, které budou na bílém podkladu hodně výrazné. Například se vyvarujte bílým komodám, které nemají žádné držátko na otevírání, popřípadě je také dřevěné a také bílé. To totiž nebude moc dlouhou vypadat tak, jak má.

Jelikož bílá barva je bílá barva a nikoliv původní odstín komody, potom se rychle ochmatá a nebude vypadat hezky. Určitě vybírejte takovou komodu, která má držadlo například kovové. Dalším aspektem je, že byste měli logicky uvážit, co se do takové komody hodí. Ačkoliv bílé totiž dělají i botníky, ty rozhodně nejsou nejlepší volbou.

Bílá komoda převážně estetického charakteru

Druhou stranou mince praktických komod jsou komody, které mají vypadat hezky a příliš často se do nich nechodí. Jsou spíše estetické, zkrátka mají sloužit jako potěcha oka. A většinou nejenom ony skříně, ale také to, co se nachází uvnitř nich. Takové hezké komody bývají obvykle otevřeného charakteru, to znamená, že je do nich vidět. Typickým zástupcem těchto komod je například knihovna, která má odhalené poličky a kdykoliv si z ní někdo může vzít cokoliv.

Dalším typem komody, na kterém bílá barva vynikne, jsou klasické prosklené vitríny, do kterých lze ukládat fotografie nebo jiné sběratelské předměty. Do takové výstavky se ale bohužel nehodí žádné skleněné předměty, které by na bílém podkladu nebyly vidět. U bílé komody alá vitríny ani nevadí, když má držadla bílá, protože se nebude příliš často otevírat a tedy nedojde tak rychle k opotřebení, jako u praktických komod.

Na dekoraci je bílá komoda velmi vhodnou volbou, neboť na ní není vidět prach a barevné předměty v nich krásně vyniknou.

Bílé komody z jiného než dřevěného materiálu

Všechny vlastnosti a aspekty výše zhodnocené, jsou uvažované u bílých komod ze dřeva. Skříně ovšem ale nemusí být jenom dřevěné, ačkoliv se jedná o nejběžnější a nejpoužívanější materiál. Mnohem praktičtější vzhledem i k této barvě je totiž vhodný plast.

Plastové bílé komody mají úplně jiné charakteristiky, než jejich přírodní příbuzní. Tady totiž lze uvažovat naprosto jakoukoliv komodu, jaká vás jenom napadne. Ačkoliv stejně jako na dřevěném bílém podkladu bude mnoho šmouh a nečistot vidět, u plastové komody jdou tyto problémy snadno vyřešit přetřením hadrem. Zatímco dřevo nelze tolik namáhat a drhnout, mohlo by se také stát, že vydrbete bílou barvu, plast můžete namáčet podle libosti. Jedinou věcí je guma, na kterou je i takový hadr a cif krátký. Pokud se ale budete o plastovou komodu dobře starat, dlouhou vám poslouží. Je důležité ji totiž nepřepínat váhově a nenechávat ji na místě s velkým výkyvem teplot, obzvlášť směrem k bodu mrazu. Plast by potom mohl zkřehnout a komoda by mohla prasknout.

Plastové komody bílé jsou velmi hygienické a jsou oblíbeným doplňkem do dětského pokoje. Všechno je na nich vidět, takže víte, co máte očistit, a zároveň ono čištění jde poměrně snadno. Do plastu se navíc nic „nezažere“, takže víte, že je vaše dítě v bezpečí.