Komody z masivu

Klasika za zajímavou cenu, která vydrží celá desetiletí – prostě masivní komody

Komody jsou u nás doma už desítky let, hýčkáme si je nad jiné, takový nábytek je totiž prostě nenahraditelným. Když se k tomu přidá materiál, jakým je dřevěný masiv, určitě nemůže odolat ani ten největší fajnšmekr. Můžete dostat ryze přírodní kousek, protože ošetření komody je možné udělat jen včelím voskem. Struktura dřeva tak bude mnohem nápadnější už na první pohled. Tak proč si dělat starosti s mořením?

Počet šuplíků a skříněk rozhodně vyberte už dopředu, s ničím neváhejte

Šuplíky a skříňky jsou u komody z masivu klasické, často je k vidění i jejich kombinace, která se osvědčí nejen v koupelně. Šuplíků se rozhodně nemusíte bát, v dnešní době jsou umístěny na kovových pojezdech, otevírání je prakticky neslyšné, vše je skvěle zabezpečeno. Je pravda, že komoda z pravého dřeva je v jiné cenové hladině než laminovaná dřevotříska, současně je také o něco těžší, což může vadit zejména při stěhování se do nového bytu. Pravému dřevu se ale nic nevyrovná, to vám jistě odpoví každý milovník přírody.

Rozhodně je pravdou, že na výšce komody záleží víc, než byste si možná chtěli prve připustit. Měřte všechno raději dvakrát a nanejvýš pečlivě. Proč? Jednoduše musíte mít jistotu, že se vám do chodby nebo k jídelnímu stolu opravdu přesně vejde. Pokud budete chtít uložit větší množství věcí, ať už to budou papírové dokumenty a šanony, ručníky nebo jídelní příbory, vybírejte komody zhruba od metru výšky. Nezapomeňte, že je tu ještě horní plocha, kam se dají odložit drobnosti nebo různé dekorace, každopádně by byla velká škoda tento prostor navíc nějak účelně nevyužívat.

Výběr na trhu je opravdu pestrý, nízké a široké modely, ale i vyšší a úzké

Masivní komody skutečně v eleganci jen tak něco nepředčí. Je však nutné je správně umístit. A to proto, aby snad nepůsobila v kombinaci s ostatním nábytkem v místnosti doslova jako pěst na oko. V obývacím pokoji se dobře uchytí třeba komody s prosklenými dvířky, jako dekorace do nich můžeme umístit třeba rodinné fotografie. V ložnici se naopak hodí více šuplíků, protože úložného prostoru pro prádlo a lůžkoviny není vskutku nikdy dost. Pokud si chcete pořídit model do předsíně, pečlivě zvažte hloubku vybraného kousku. Právě předsíň totiž bývá často velmi úzká.

Pokud chcete komodu z masivu, máte různorodé možnosti – kromě smrku a borovice se nabízí třeba i bukové nebo dubové dřevo. Je pravda, že údržba tu bude trochu náročnější než u jiných modelů komod, ale na druhou stranu, tyto modely vám vydrží pěknou řádku let prakticky beze změn. Možná snad jen komoda trochu s léty ztmavne, což se určitě dá od přírodního dřeva očekávat.